Counter-Strike: Global Offensive - recenze

Counter-Strike: Global Offensive

Counter-Strike: Global Offensive je již třetí řada oblíbené akční střílečky Counter-Strike. Tato verze vyšla v roce 2012 a popularitu získala velice rychle. Nutno podotknout, že největší slávu hra získala svojí první verzí: "Counter-Strike 1.6", která byla vydaná v roce 1999 společností Valve a hraje se hojně dodnes. Druhá verze, která vyšla, se nazývala "Source" a jednalo se o vylepšenou 1.6. Největší změny byly v kvalitě grafiky, dále se už nemusely kupovat zvlášť náboje, nýbrž stačilo pouze zbraně.

Poslední verze, tedy Global Offensive, zkráceně GO, se odlišuje již mnohem více. Došlo k mnohem lepšímu propracování designu, chování a zvuku zbraní, k obrovskému zlepšení grafiky a celkově map. Nejen po grafické stránce došlo ke změnám, ale i přístupem ke hraní. V této verzi se objevuje takzvaný "kompetitivní mód", jež hráči převážně využívají. V kompetitivním módu se přidáte do místnosti tzv. "lobby", kde vás může být celkem až 5 lidí. Hráči v lobby hrají v týmu spolu a mohou do něj pozvat i své přátele ze Steamu. Hra se poté skládá z maximálně 30 kol. Vyhraje tým, který dosáhne 16 vyhraných kol nebo může dojít k remíze, kdy skončí skóre 15:15. Je tu avšak jedna velká změna oproti předchozím verzím a to, že ve chvíli, kdy se připojíte do kompetitivního zápasu, nemůžete už zápas v jeho průběhu opustit. Tímto chtěli vývojáři docílit co nejkvalitnějšího prostředí pro opravdové hráče. Hráč, který předčasně opustí hru bude zabanován. Zpočátku pouze na 30 minut, poté na hodinu, týden, měsíc až půl roku. Tento ban platí na vyhledávání a zúčastňování se kompetitivních zápasů. Ban dostanete i po zabití dvou spoluhráčů či udělení poškození 200hp. Výjimkou je, pokud zabijete spoluhráče na vašem spawnu. Poté vás čeká okamžité vyloučení.

Ve hře se můžete s týmem dorozumívat klasicky pomocí mluvení či chatu. Chat můžete využít i pro komunikaci s nepřátelským týmem. Ve hře je nyní přidaná i možnost hlasováno o vyhození spoluhráče, možnosti se vzdát či zahájit oddechový čas. Aby hlasování prošlo, je třeba docílit 4 hlasů pro. Oddechový čas je na 1 minutu. Možnost vzdát se je pouze, pokud se jeden nebo více hráčů v průběhu hry odpojí.

V GO je možno sehnat, dostat či koupit tzv. skiny na zbraně, rukavice a nože. Dále pak samolepky na zbraně, graffiti, bedny a hodnost.          

Skiny jsou ovšem jen jako kosmetický doplněk zbraní. Zbraně tak nezískávají nic jiného, než hezčí vzhled, který mohou vidět všichni hráči. Skinů je obrovské množství a cena se odvíjí na jejich vzácnosti, stavu opotřebení a podle toho, zda má skin tzv. "StatTrak". StatTrak je malý displej umístěný na zbrani, který počítá počet killů touto zbraní. Vzácnost skinů je vyjádřena jeho barvou v inventáři od šedé přes modrou, tmavě modrou, fialovou, růžovou, červenou až po zlatou. Opotřebení se označuje jako Battle Scared = poničený bojem, Well-Worn = silně opotřebený, Field Tested = opotřebený, Minimal Wear = lehce opotřebený a Factory New = zbrusu nový. Skiny se dají získat na konci zápasu, kdy náhodně náhodnému hráči nějaký padne. To samé platí i s graffiti a bednami.

Graffiti slouží spíše for fun jako doplněk hry, kdy s nimi hráč může sprejovat na mapu. Beden je mnoho druhů a mají různé označení. Obsahují skiny na zbraně a dají se otevřít za pomoci klíče, který se kupuje na Steamu nebo přímo ve hře. Jaký skin vám z bedny padne je pouze na náhodě, ovšem existují i průzkumy s grafy a procentuální šancí, jaký skin může padnout.

Hodnost neboli rank je výkonnostní skupina, která ohodnocuje hráče v kompetitivní hře. Rank slouží k vyhledávání vhodných protivníků se stejnými nebo podobnými dovednostmi.  Ranky tedy slouží pro to, aby se zamezilo nevyrovnaným zápasům.

První rank se získává po 10 vyhraných zápasech v kompetitivním modu. Rank se může zvyšovat nebo snižovat. Celkově je 18 ranků. Od Silver I až k nejlepšímu Global Elite. Pro rank up je velmi důležitý MVP = Most Valuable Player – hvězdičky za užitečnost. Je tedy důležité, abyste se stali nejlepším hráčem týmu a získali co největší počet hvězdiček. Ty se dají získat například položením a uchráněním bomby nebo naopak zneškodněním bomby. Hráčům, kteří obdrží MVP hvězdu je přiděleno po skončení kola mnohem větší množství rankových bodů než jeho spoluhráčům.

Co v žádném případě neovlivňuje rank (pokud to tedy nevyústí v získání MVP):

  • počet killů, asistencí, smrtí, zabití granátem, nožem nebo záchrany rukojmích;
  • teamkilly, sebevraždy a kicky;
  • pozice v tabulce;
  • headshoty a přesnost střelby;
  • čas, který každé kolo trvalo, nebo jestli byla v daném čase položena bomba;
  • udělené poškození.

Čím méně hrajete kompetitivní zápasy, tím je těžší získat dobrý rank. Pokud déle kompetitivní zápas nehrajete, rank je vám odebrán a navrácen až po nejbližší výhře. Ovšem navrácený rank bude nižší, než ten co jste měli předtím. Rank up i de rank je možné získat i při remíze, neboť se neodvíjí od výhry či prohry v zápase, nýbrž od jednotlivých kol.

Pro ty co nikdy hru nehráli: Na mapě jsou proti sobě 2 týmy - teroristé a policisté tzv. Counter-teroristé. Úkolem teroristů je položit bombu na označené místo. Obvykle bývají tyto místa dvě a jsou označena písmeny A a B. Counter-teroristé mají za úkol zneškodnit bombu. Kolo končí poté, kdy dojde k výbuchu bomby, zneškodnění bomby nebo zabití všech hráčů nepřátelského týmu.

Jelikož se jedná dnes už o starší hru, nejsou systémové požadavky až tak hrozné. Operační systém je třeba Windows XP, Windows Vista nebo Windows 7 a výše. Procesor minimálně Intel Core Duo E6600 nebo AMD Phenom X3 8750 nebo lepší. Paměť RAM alespoň 2GB. Grafická karta musí být alespoň 256 MB nebo víc a kompatibilní s DirectX 9 nebo vyšší s podporou Pixel Shader 3.0. Hra zabere na pevném disku zhruba 15 GB místa. A nakonec samozřejmě co nejlepší síťové připojení. :)

Náš názor na CS:GO je vcelku pozitivní. Hra je celosvětově velmi rozšířená a tak není třeba se obávat, že o hráče v multiplayeru bude nouze. Grafika je již velmi propracovaná a hratelnost je též na vysoké úrovni. Poslední updaty odstranili snad veškeré bugy, které na mapách byly. Občas je třeba smířit se s hraním s polskými či ruskými hráči, což je další motivace pro to, aby vás v lobby bylo 5 kamarádů - hráčů. :)

Hodnocení

5

Diskuze

Marek Nekola | 19.02.2018 - 13:15 | Chybu už jsme opravili. Upřímně děkujeme za upozornění.
Opět ten divný ... (neověřeno) | 18.02.2018 - 21:13 | Pardon, nesnažil jsem se tím říct, že má být vše přesně podle "šablony", naopak...
Marek Nekola | 18.02.2018 - 18:33 | Jak už jsi se nejspíše sám přesvědčil, napsat stylisticky atraktivní sloh, nebo jen komentář a k...
Nějakej blb (neověřeno) | 17.02.2018 - 18:37 | U téhle "recenze" jsem se moc nasmál. Měl by sis zjistit co to je recenze (tohle ne)....

Další články